October 18 2016 0Comment
nordika, BIM, descon

Pirmasis nuo pradžių iki galo BIM technologijų lydėtas projektas Lietuvoje – prekybos slėnis NØRDIKA

Vikingų gatvėje, šalia prekybos centro „IKEA“, kyla šiuolaikiškas, kone pusšimtį parduotuvių talpinsiantis prekybos slėnis NØRDIKA. 2016 metais bus baigtas statyti 40 000 kv. m ploto užimsiantis prekybos centras traukia ne tik verslininkų ir būsimų pirkėjų, bet ir statybos specialistų akį. NØRDIKA – pirmasis Lietuvoje nuo pat pradžių su pasaulio statybų sektoriui jau puikiai žinomomis BIM (Building Information Modeling) technologijomis projektuotas ir jomis naudojantis statomas pastatas. Projektą vykdyti pasiryžusių įmonių „Descon“, „Unitectus“ ir „YIT Kausta“ atstovai džiaugėsi, kad pavyko atlikti kone pavyzdingą darbą ir pabrėžė, kad tam didžiausią įtaką turėjo darbo su BIM įrankiais privalumas.

Pirmasis BIM pavyzdys

Užsienyje plačiai žinomas, naudojamas ir vertinamas skaitmeninis pastato modeliavimas, dar vadinamas BIM, po truputį skinasi kelią ir Lietuvoje. Pirmasis nuo A iki Z su BIM technologijomis projektuotas ir jomis naudojantis sėkmingai įgyvendinamas projektas – prekybos slėnis NØRDIKA.

40 000 kv. m ploto prekybos centro projekto įgyvendinimo su naujausiomis statybų technologijomis ėmėsi statybinių konstrukcijų įmonė „Descon“, architektų biuras „Unitectus“ ir statybos generalinis rangovas „YIT Kausta“.

2014 metais projektuoti pradėtas prekybos centras NØRDIKA statomas dviem etapais. Pirmąjį 18 000 kv. m ploto užimantį prekybos centro pasažą atidaryti planuojama jau 2015-ųjų metų rugsėjo mėn. Antrosios 22 000 kv. m dalies įgyvendinimas turėtų užtrukti iki 2016 m. Ją atverti klientams ketinama kitų metų II ketvirtį. Planuojama, kad investicijos į šį projektą sieks beveik 50 mln. eurų (172,6 mln. Lt).

Abi prekybos centro NORDIKA projektą rengusios įmonės – ne naujokės BIM projektavime. „Descon“ nemenką darbo su BIM patirtį sukaupė rengdama konstrukcijų projektus Skandinavijoje, o „Unitectus“ šiuos darbo principus jau keletą metų taikė dirbdama Lietuvos rinkoje. „Raktas į sėkmę – darbas būtent su BIM technologijomis“, – neabejojo „Descon“ vadovas M.Dagys, pabrėždamas, kad, įgyvendinant šį projektą, sėkmingai vyko ne tik projektavimo etapas, bet ir statybos.

Abi prekybos centro NORDIKA projektą rengusios įmonės – ne naujokės BIM projektavime. „Descon“ nemenką darbo su BIM patirtį sukaupė rengdama konstrukcijų projektus Skandinavijoje, o „Unitectus“ šiuos darbo principus jau keletą metų taikė dirbdama Lietuvos rinkoje. „Raktas į sėkmę – darbas būtent su BIM technologijomis“, – neabejojo „Descon“ vadovas M.Dagys, pabrėždamas, kad, įgyvendinant šį projektą, sėkmingai vyko ne tik projektavimo etapas, bet ir statybos.

Sutaupyta daugybė brangaus laiko

NØRDIKA prekybos centro konstrukcijų darbo projektą įmonė „Descon“ atliko naudodama „Open BIM“ programą „TEKLA Structure“. „Šiuo įrankiu visą reikiamą informaciją – medžiagų kiekius, specifikacijas, savybes, darbų pobūdį – galėjom užšifruoti ir saugoti vienoje, visiems statybų dalyviams prieinamoje vietoje“, – apie darbo pobūdį pasakojo M. Dagys.

Projektuotojas teigė, kad dirbant su BIM bendravimas tarp statytojų, projektuotojų, architektų ir kitų statybos procesų dalyvių yra kitoks. „Tokio dydžio pastato detalųjį projektą parengėme nesusitikę su architektais nė karto. Sutaupyta marios laiko ir projekto derinimui.

Jis pasitelkiant BIM technologijas ir kompiuterį vyko realiu laiku. Visą mūsų darbą užsakovas stebėjo savo kompiuteryje. Vos atlikus projekto korekcijas jis kompiuteryje akimirksniu tai pamatydavo ir galėdavo pareikšti savo nuomonę. Taigi sutaupėme daug brangaus laiko ir išvengėme ilgų posėdžių, o pats projekto interaktyvus valdymas ir koordinacija tapo paprastesnė ir efektyvesnė“, – pasakojo specialistas.

M. Dagys atkreipė dėmesį, kad dirbant su BIM modeliavimo programa „TEKLA“ smarkiai sumažėja klaidų tikimybė, o statybų sektoriuje tai yra itin svarbu. „Mes modeliuodami su šiuo įrankiu išvengiame klaidų ir neatitikimų. Jeigu kartais jų ir atsirastų, BIM technologijos padės jas pastebėti anksčiau, dar joms nenukeliavus į statybos aikštelę. Tokiu būdu išvengsime ne tik papildomų ardymų ir taisymo darbų, bet ir papildomų išlaidų“, – dėstė „Descon“ vadovas.

Modeliuotojas pabrėžė, kad darbo su BIM naudą įvertino ir gamintojai. Anot M. Dagio, jie tikino pirmą kartą šalyje matantys tokio aukšto lygio pastatą, kuriame yra virš 1000 tonų metalo, o neatitikimų ir klaidų nėra.

BIM projektavmas, nordika, open BIM awards 2016, descon

Visapusė BIM nauda

BIM technologijos ne tik bendrą statybų procesą paverčia efektyvesniu ir spartesniu, bet palengvina ir atskirų jo dalyvių darbą. „Unitectus“ architektas Povilas Čepaitis vienu didžiausiu darbo su BIM privalumu architektams įvardijo lengvesnį darbų koordinavimą.

 

„Architektas yra tas asmuo, kuris kuruoja visą projektavimo procesą. Jis gauna informaciją iš visų inžinierių ir projektuotojų, kurie dirba su skirtingais pastato elementais. Architekto užduotis – sudėlioti visa tai į vieną darnią ir tvarią visumą. Viskas turi ne tik atitikti reikalavimus, bet ir turėti gražią architektūrinę išraišką. Taigi vienas svarbiausių BIM privalumų architektui – koordinavimo tarp skirtingų projekto dalių ir procesų palengvinimas“, – teigė architektas.

 

Pasak P. Čepaičio, BIM palengvina ir medžiagų kiekio skaičiavimą, kur neretai būdavo suklystama. „BIM technologijos, jei tinkamai naudojiesi visais modeliais, šią problemą eliminuoja. Dirbant su BIM įrankiais (parametrine projektavimo sistema), medžiagų kiekiai visiškai atitinka projektinius sprendinius. Kompiuteryje brėžiant liniją, ji automatiškai tampa siena su architekto nustatytais parametrais. Prireikus sieną trumpinti arba ilginti – duomenys medžiagų kiekių lentelėse pasikeičia automatiškai.“

Prekybos centras nordika, DESCON, BIM projektai

Ne vieną BIM technologijų privalumą įžvelgė ir AB „YIT Kausta“ technikos direktorius Sigitas Aglinskas. „Dirbant su BIM turime galimybę stebėti bei kontroliuoti projektavimo eigą bei teikti savo pastabas ir pasiūlymus projektuotojams. Informacijos mainai, tarp skirtingų dalių projektuotojų ir rangovų, tapo kur kas greitesni bei efektyvesni.

Visi derinimai tarp atskirų projekto dalių buvo atlikti projektavimo metu, o ne statybos aikštelėje. Svarbu ir tai, kad numatyti medžiagų kiekius, sprendinių sudėtingumo lygį ir apskaičiuoti projekto įgyvendinimo kainą galėjome jau tada, kai darbo projektas dar nebuvo baigtas. Tai suteikia galimybę ankstyvoje projekto stadijoje sudaryti medžiagų ir įrangos tiekimo grandinę.

Visa statybos metu BIM modelyje sukaupta informacija bus naudinga ir garantinio laikotarpio metu. Turint pastato konstrukcijų 3D modelį yra lengviau projektuoti ir inžinerines sistemas. Projektuojant įprastu 2D būdu – kyla įvairių nesklandumų.

BIM padeda jų išvengti, nes visos pastato dalys matomos vienoje sistemoje. Programa leidžia kone vaikščioti po pastatą, matyti kiekvieną dalelę ir varžtelį. Darbas su BIM paliko itin gerą įspūdį – sutaupyta daug laiko, o darbai vyksta produktyviau, paprasčiau ir sklandžiau“, – dėsto S. Aglinskas.