October 18 2016 0Comment
Pasyvus namas, Lietuva, Descon

Pirmasis Pasyvaus namo sertifikatą gavęs pastatas Lietuvoje

Pastate numatomi gyvenamieji kambariai 20-čiai tikslinės grupės žmonių ir dviem reziduojantiems darbuotojams, kabinetai psichologui, socialiniam darbuotojui, priėmimo kambarys bei kabinetas administracijos darbuotojams. Rūsyje numatomos kitos pagalbinės patalpos: susirinkimų kambarys, dušinė, skalbykla, katilinė ir kitos pagalbinės ūkinės patalpos. Mažai energijos naudojantis pastatas prisidės prie bendruomenės teikiamų paslaugų prieinamumo didinimo, sukurs normalias gyvenimo sąlygas klientams ir tinkamas darbo vietas specialistams.

Name naudotos sistemos

  • Geoterminis šilumos siurblys
  • Žemos temperatūros grindinis šildymas

Karšto vandens tiekimo sistemos :

  • Šilumos siurblys
  • Saulės kolektoriai

Vėdinimo sistemos :

  • Rekuperacinė šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo sistema

 

Oro kondicionavimo sistemos :

  • Reversinis šilumos siurblys
  • Kintamo oro srauto sistema (VAV)

Atsinaujinančių energijos šaltinių sistemos :

  • Saulės kolektoriai
  • Šilumos siurblys su geoterminiais vertikaliais zondais

Ne pelno siekianti organizacija „Pilnų namų” bendruomenė 2011 m. išsikėlė tikslą pagerinti gyvenimo sąlygas ir pastatyti gyvenamąjį namą, skirtą gyventi reabilitaciją atliekantiems asmenims.

Buvo nutarta, kad būsimasis pastatas turi būti energetiškai efektyvus ir organiškai įsilieti į bendruomenės kuriamą žmogui draugišką aplinką. Todėl buvo pasirinkta pasyvaus namo koncepcija.

Naujojo reabilitacijos centro plotas – 589 kv. m., jame įrengta 20 gyvenamųjų kambarių, gydytojų kabinetai, administracijos, pagalbinės bei ūkinės patalpos. Mažai energijos naudojantis namas suprojektuotas ir pastatytas atsižvelgiant į Dzūkijos nacionalinio parko reikalavimus.

Pasyvūs namas Panarų kaime. DESCON, Projektas

„Džiaugiamės aktyviai prisidėję prie šio inovatyvaus ir kilniam tikslui skirto projekto”, – sakė Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.

Jo įsitikinimu, energetiškai efektyvūs pastatai netolimoje ateityje taps ne tik naujove, bet ir būtinybe – remiantis Europos Komisijos 2010 m. priimta direktyva , nuo 2018 m. visi Europoje statomi visuomeniniai nauji pastatai turės būti beveik nevartojantys energijos.

Ši norma jau dabar palaipsniui perkeliama į Lietuvos teisę, tad pasyvūs namai netrukus taps įprastu standartu.

„Galime pasidžiaugti, jog mūsų inicijuotas „Pilnų namų” bendruomenės projektas – pirmasis Lietuvoje, kuriam tarptautinį sertifikatą suteikė nepriklausomas Vokietijos tyrimų institutas „Passivhaus Institut”, tiriantis tokių namų efektyvumą ir teikiantis rekomendacijas projektuotojams, – sakė A. Vaičiulis.