October 14 2016 0Comment
Informacinio modelio naudojimo pastatų konstrukcijų projektavime Lietuvoje patirtis, problemos ir galimybės

Informacinio modelio naudojimo pastatų konstrukcijų projektavime Lietuvoje patirtis, problemos ir galimybės

BIM projektavimo galimybės Lietuvoje nebėra naujiena, tačiau konstruktoriai vis dar skeptiškai žiūri į šias technologijas. 2016 balandžio 25 dieną, Mindaugas Dagys UAB ,,Descon” inžinierius- projektuotojas ir asociacijos “Konstruktorių klubas” narys skaitė pranešimą apie BIM technologijas, patirtį dirbant su jomis, iškylančias problemas ir galimybes.

BIM naudojimas Konstrukcijų projektavime

Pranešimas prasidėjo nuo atliktos analizės duomenų apie konstruktorių įmonių patirtį su BIM programomis. Atliktos apklausos metu paaiškėjo, kad dauguma konstruktorių naudoja tiek dvimates tiek trimates projektavimo programas, nors vieningo jų naudojimo standartų, kuriais remtųsi visi įmonės projektuotojai neturi, arba jos yra nuolat tobulinamos. Tačiau BIM nauda projektavimo procese yra nenuginčijama.

Apklausos rezultatai rodo, kad įmonės dažniausiai arba nėra naudojusios BIM projektavimo sistemų arba jas naudojo 5 ir daugiau savo projektų. Šie rezultatai parodo, kad užsakovams ir patiems projektuotojams reikia daugiau informacijos apie BIM projektavimo naudas ir pranašumus, nors tai yra nepamainomas pagalbininkas projektavimo procese.

BIM ir Skaitmeninės statybos nebuvimo problemos

Viena didžiausių problemų yra ta, kad skirtingų pastato dalių projektuotojai neturi vieningos brėžinių sistemos, nėra vieningo klasifikatoriaus. Iš to atsiranda dar viena problema: Sunku yra susirasti partnerių dėl skirtingo darbų atlikimo procesų, bei metodų. Tai labai apsunkin informacijos apsikeitimą tarp projekto dalių, užduočių pateikimą, ir tarpusavio užduočių įvykdymo kontrolę.  Tipiškai tai atsitinka dėl koordinačių sistemos nesuderinamumo, elementų klasifikatoriaus nenaudojimo ir panašių problemų.

Šiuo metu 3D projektavimo pionieriai yra Konstruktoriai.  Tuo tarpų architektų dirbančių 3D aplinkoje ir BIM yra pakankamai mažai. Tipiniu atveju, konstruktorių modeliuotą 3D modelį pasiima architektai, ir ant jo užkelia architektūrinį vaizdą. Tačiau ir tarp konstruktorių yra pakankamai mažai spec. dalių inžinierių dirbančių 3D. Šios problemos kyla dėl didelės BIM programų įsigijimo kainos, tačiau tai yra gera investicija siekiant sumažinti projekto numatytos ir galutinių kainų.

BIM ir Skaitmeninės statybos galimybės

Vienas pagrindinių BIM projektavimo privalumų yra vieningas klasifikatorius, kurio dėka yra sukūriami vienodo tipo ir reikalavimų brėžiniai.  Negana to, tai leidžia turėti vieningą brėžinių kodavimo sistemą ir skaitmeninę formą, kas užtikrina vienodą projekto apimtį ir išbaigtumą.

Open BIM technologija užtikrina sklandų bendradarbiavimą tarp skirtingų Open BIM programų. To reikia tam, kad įvairių pastato dalių projektuotojai galėtų lengvai ir suderinamai dirbti ir tai suteikia didesnį skaidrumą viešuosiuose pirkimuose.

Vieni pagrindinių privalumų ir galimybių viešųjų pirkimų subjektams, turto vystytojams, rangovams yra net iki 20% statybos rangos kainos sumažėjimas. O projektuotojams greitesnis projektavimas, ir tuo pačiu didesnis pelnas ir atsiveriančios galimybės dalyvauti tarptautiniuose projektuose.

Konstruktorių PROBLEMOS Lietuvoje

Svarbu kalbėti apie konstruktorių ne tik pareigas, bet ir teises: šiai dienai pareigos didėja, bet apie teises nėra kalbama (nuolat keičiami STR, didinant SK dalies apimtis).

Turi būti reglamentuotos projektavimo išlaidų apimtys, kaip tai taikoma kitose šalyse. Taip pat labai svarbu , apibrėžti projekto dalių procentinę dalį.

Aplinkos Ministerija yra patvirtinusi tik rekomendacijas, projektavimo paslaugų išlaidų apimties ( 5-9 % nuo statybos kainos), bet retai, kada šių įkainių yra laikomasi, dažniausiai taikomas “pigiausias” pirkimo kriterijus, dėl to labai nukenčia projekto kokybė, neanalizuojamas racionaliausias konstrukcinis sprendimas.

Pirkimo kriterijai turi būti kiti – BIM naudojimas, patirtis, kompetencija ir t.t. Tai yra svarbu, nes statybinė dalis sudaro , apie 40% proc. statybos kainos.

trumpalaikės ir ilgalaikės investicijos BIM projektavimas, Descon, išlaidų palyginimas