Skaitmeninė statyba – neabejotinai vienas svarbiausių Lietuvos statybų sektoriaus ateities tikslų. Dauguma išsivysčiusių pasaulio šalių jau seniai žengia statinio informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modelling) keliu, o Lietuva į šią konkurencinę rinką įsitraukia tik dabar. Vis dėlto pirmieji Lietuvos žingsniai šioje srityje tikrai ambicingi. Ilgamete skandinavų patirtimi besiremiančios konstrukcijų projektavimo įmonės „Descon“, architekto Gedimino Jurevičiaus studijos bei „Miesto renovacijos“ darbo rezultatai Lietuvoje – didžiulės administracinės ir prekybinės „Maximos“ patalpos – iškils jau 2016 m. pabaigoje.
Vertina rinkos lyderiai
Lietuvos mažmeninės prekybos rinkos lyderė „Maxima“ viena pirmųjų Lietuvoje pasiryžo eiti skaitmeninės statybos
keliu. Priimti tokį sprendimą bendrovei nebuvo sunku, atvirkščiai, pasak statybų projektų vadovo Egidijaus Sudiko,
tai buvo natūralus posūkis. „Visų pirma, pačiai bendrovei tai nebuvo visiška naujovė. Tiesa, Lietuvoje vykdomas
projektas didesnis, tačiau neabejojame, kad turėtų pasiteisinti kaip ir ankstesnieji. Labai norėjome išbandyti BIM modelį tokiu mastu visuose etapuose nuo projektavimo iki statybų. Skaitmeninė statyba – ateitis, tam ruošiasi ir valstybė, rengiami teisės aktai. Taigi natūralu, kad turime judėti to link“, – neabejoja pašnekovas.
Įgyvendinti vieną didžiausių bendrovės projektų „Maxima“ patikėjo trims įmonėms:
Skaitmeninės statybos būdą pasirinkusi „Maxima“ jau įžvelgia jo pranašumus. „Darbas su BIM pirmiausia taupo laiką. Visi žmonės, susiję su projektu, mato kiekvieną jo pakeitimą bendroje sistemoje, vos tik jis atliekamas. Taip informacija mus, tiekėjus ir kitus atsakingus žmones, pasiekia labai greitai. Be to, mums labai svarbi kokybė, kurią trimatės (3D) technologijos leidžia užtikrinti kur kas geriau nei kitos“, – darbo su BIM pranašumus vardija prekybos tinklo statybų projektų vadovas.
Paprasčiau ir vaizdingiau
Vieno didžiausių Lietuvos skaitmeninės statybos objektų architektūra rūpinasi pirmą kartą su BIM technologijomis dirbanti architekto Gedimino Jurevičiaus studija. Pasak jos vadovo, vienas didžiausių trimačių technologijų pranašumų architektams – galimybė virtualiai pastatyti statinį.
Jis pabrėžia dar vieną pranašumą – su BIM nereikia krūvos popierinių brėžinių ir lentelių. Projektą inicijavusios įmonės „Descon“ vadovas Mindaugas Dagys vienu svarbiausių BIM pranašumų įvardija projektavimo programos suteikiamą galimybę prie proceso prisijungti ir užsakovams.
„Galimybė bendrauti čia ir dabar – vienas didžiausių BIM pranašumų. Užsakovai, projektuotojai, architektai, rangovai, statytojai ir visi proceso dalyviai kasdien gali matyti projekto įdirbį, keistis komentarais ir teikti pastabas realiuoju laiku. Taip darbas vyksta kur kas greičiau ir konstruktyviau“, – teigia įmonės direktorius.
Įmonės „Descon“ direktoriaus teigimu, geriausiai modeliavimo programos „Tekla BIM“ pranašumus įrodo skaičiai:
- 20 proc. trumpesnis projektavimo ir statybos laikas;
- 80 proc. mažesnė klaidų tikimybė;
- 80 proc. geresnė kokybė;
- 80 proc. mažesnė nenumatytų statybos darbų rizika.
Užbėgti klaidoms už akių 2016 m. rudenį planuojamų baigti „Maximos“ administracinių pastatų ir parduotuvės bendras plotas sieks 11,5 tūkst. kv. m, o sklypas, kuriame bus administracinis pastatas, parduotuvė ir dvi stovėjimo aikštelės pirkėjams bei darbuotojams, sudarys daugiau nei 17,5 tūkst. kv. metrų. Bendrovė siekia, kad projektavimo ir statybos darbai būtų atlikti itin kokybiškai. Planuojama, kad „Maximos“ investicijos į šį projektą sieks 15 mln. eurų.
Sumodeliuoti įspūdingo pastato inžinerines sistemas „Maxima“ patikėjo jau kelerius metus su BIM projektavimo
programomis dirbančiai inžinerinių tinklų projektavimo įmonei „Miesto renovacija“. Jos direktorius Mindaugas
Šimkus tikina, kad BIM modelis, atliekant ir mažus, ir tokius didelius projektus, yra neįkainojamas.
Tokiais atvejais ir išryškėja didžiausi BIM pranašumai – išspręsti svarbius klausimus dar nepradėjus statybų“,
– darbo patirtimi su BIM dalijasi UAB „Miesto renovacija“ vadovas. M. Dagys neabejoja, kad skaitmeninimas – tai statybų rinkos ateitis. „BIM modelis, trimatė sistema visais aspektais pranašesni už tradicinius statybų ir projektavimo modelius.
Tai leidžia užsakovui ne tik koreguoti projektą nepatiriant jokių nuostolių – kol jis dar yra „debesyje“, bet ir žinoti visus reikiamus kiekius, gaminius bei pasirinkti rangovus ir subrangovus jau matant galutinį vaizdą. Ne veltui šios technologijos pripažintos visame pasaulyje. Taip greičiau, patogiau ir kokybiškiau“, – sako įmonės „Descon“ vadovas. Jo teigimu, nors Lietuva žengia tik pirmuosius skaitmeninės statybos žingsnius, tik laiko klausimas, kada BIM taps kasdieniu įrankiu.